Зарежда се...

Starlink може да стане мобилен оператор и Мъск да влезе в директна битка с телекомите

Starlink може да стане мобилен оператор и Мъск да влезе в директна битка с телекомите

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Макар първоначалният фокус на тази стратегия да е изцяло върху пазара в САЩ, новината има важно значение и в глобален мащаб.

SpaceX се готви за сериозна експанзия на телекомуникационния пазар, обмисляйки пускането на мобилна услуга Starlink, насочена директно към крайните потребители.

Според източници от скорошното IPO роудшоу на компанията, президентът Гуин Шотуел е споделила пред инвеститори плановете за създаване на собствен мобилен продукт на дребно. Това означава, че сателитният гигант не само ще разчита на орбиталната си флотилия, но може да изгради и собствена наземна мобилна мрежа, за което вече придоби честотен спектър от EchoStar за колосалните $17 млрд.

Този стратегически завой би превърнал Starlink от партньор в директен конкурент на традиционните телекоми. До момента подходът на компанията на Илон Мъск разчиташе на предоставяне на сателитен капацитет на едро към съществуващи оператори за елиминиране на “мъртвите зони”. Директните продажби към клиенти обаче биха позволили на SpaceX да прескочи операторите като посредник и да задържи пълния размер на приходите за себе си.

За момента проектът не засяга директно България, тъй като SpaceX не притежава необходимите честотни лицензи у нас, нито има обявени партньорства с местните оператори А1, Yettel или Vivacom за услугата Direct to Cell. Сателитите на Starlink обаче вече покриват нашето небе, а успешната реализация на този хибриден модел зад океана може изцяло да промени правилата на играта и рано или късно да доведе до пренареждане на пазара на мобилни услуги и в Европа.

Разбира се, на този етап не изглежда да има място за четвърти мобилен оператор в България.

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com