Зарежда се...

Топ изследователи на изкуствен интелект се изтеглят от Google

Топ изследователи на изкуствен интелект се изтеглят от Google

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Водещи изследователи в областта на изкуствения интелект напускат Google и преминават към конкурентни компании, сред които Anthropic и OpenAI. Тенденцията засилва конкуренцията за таланти в сектора и поставя под натиск една от най-големите технологични компании в света.

Според информация на Bloomberg изследователите Йонас Адлер и Александър Притцел напускат Google, за да се присъединят към Anthropic. Двамата са работили по ключови елементи от модела Gemini на Google.

Медията TechCrunch съобщава, че е потърсила коментар от Google по темата.

Напусканията се вписват в по-широка тенденция, при която Google губи утвърдени специалисти в областта на AI. През миналата седмица известният изследовател Ноам Шазир обяви, че напуска компанията и се присъединява към OpenAI. Той е работил в Google от 2000 година, с изключение на период от три години, когато създава стартиращата компания Character.AI, която по-късно е придобита чрез т.нар. „acqui-hire“ сделка на стойност 2,7 милиарда долара.

Няколко дни след това напускане Джон Джъмпър, директор в Google DeepMind, също обяви, че преминава към Anthropic. Заедно с главния изпълнителен директор на DeepMind Демис Хасабис, той получи Нобелова награда за химия за 2024 година за работата си върху AlphaFold. Технологията позволява прогнозиране на триизмерната структура на протеини въз основа на аминокиселинни последователности.

Очаква се тенденцията да се запази, тъй като както OpenAI, така и Anthropic се подготвят за първично публично предлагане. Това им дава възможност да привличат водещи специалисти чрез предлагане на дялово участие и по-висока финансова мотивация.

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com