Зарежда се...

Тръмп разкри картите – географските: Териториите, които САЩ се готвят да заграбят

Тръмп разкри картите – географските: Териториите, които САЩ се готвят да заграбят

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп изглежда разкри истинските цели на бъдещото си президентство. И в същото време той разкри какво означава „Да направим Америка отново велика“. Той веднага обяви редица териториални претенции: Панамския канал, Канада, която вижда като нов щат, и Гренландия.

Геополитическото кредо на Тръмп

Изглежда, че Тръмп обяви геополитическото си кредо – разширяването на територията на САЩ. И поради това „Америка отново ще стане велика“, поне по площ.

Наскоро Тръмп предложи да се разгледа възможността Канада да бъде включена в състава на САЩ като 51-ви щат. Казват, че това значително ще намали разходите на канадците.

Защо субсидираме Канада с над 100 милиона долара годишно? Това няма смисъл! Много канадци искат страната им да стане 51-вият щат. Те биха спестили огромни суми от данъци и военна защита. Мисля, че това е страхотна идея. 51-ви щат!

– написа наскоро Тръмп в социалната мрежа Truth Social.

Тръмп покани канадския премиер Джъстин Трюдо да стане губернатор на този „нов американски щат“. Тръмп за първи път повдигна този въпрос в началото на декември на вечеря с Трюдо, а след това канадците казаха, че Тръмп се шегува. Но последната публикация на Тръмп в Truth Social предполага друго.

Също така ден преди това, Тръмп поиска Панамският канал да бъде върнат под контрола на САЩ, ако панамските власти не отменят предполагаемите прекомерни мита за американските военни и граждански кораби. Друга важна причина за вероятното превземане на Панамския канал, чиято собственост премина от Съединените щати към Панама през януари 2000 г., Тръмп открито посочи необходимостта да се лиши Китай от възможността да се възползва от възможностите на този воден път, свързващ Тихия и Атлантическия океани.

Китай инвестира няколко милиарда долара в наскоро приключилата реконструкция на канала. И сега китайски супертанкери, превозващи венецуелски петрол, чиято доставка до Поднебесната империя стана по-бърза и по-евтина, преминават през разширения и задълбочен Панамски канал.

Всъщност изявлението на Тръмп не е ултиматум към Панама. Това е предварителен анонс за предстоящото насилствено превземане на Панамския канал от Съединените щати след встъпването в длъжност на Тръмп.

И сега, когато Тръмп се вгледа по-отблизо в Канада и Панамския канал, той заговори за действителното анексиране на Гренландия. Налице е поредица от „еднородни членове“ във външнополитическата дейност на избрания президент.

Повторният заход към Гренландия

Откакто за първи път встъпи в длъжност като президент през 2017 г., Доналд Тръмп настоя, че Съединените щати трябва да придобият Гренландия, въпреки многократните изявления на висши служители в Гренландия и Дания, която включва острова като автономна територия, че той никога няма да бъде продаден на каквато и да е цена.

Докато Тръмп се готвеше да се върне в Белия дом, той се върна към идеята. „За да гарантират националната сигурност и свобода в целия свят, Съединените американски щати вярват, че собствеността и контролът върху Гренландия са абсолютна необходимост“, написа новоизбраният президент в Truth Social.

Каква идея фикс има Тръмп? Защо иска да купи Гренландия?

В Гренландия се намира американската военна база Питуфик, стратегически важен обект за противоракетна отбрана и космическо наблюдение. Но не е достатъчно Тръмп да притежава територията под наем. Той трябва да я притежава.

Гренландия, разбира се, е необходима за онези, които възнамеряват да упражняват контрол над Арктика както във военен смисъл, така и в смисъл на разработване на нейните несметни богатства под формата на въглеводороди и полезни минерали и в смисъл на контрол над маршрутите на водния транспорт – например Северния морски път.

Фактът, че Съединените щати практически нямат собствен флот от ледоразбивачи, не променя същността на въпроса и не отменя светлите перспективи за Вашингтон. В края на 2023 г. Държавният департамент на САЩ произволно обяви разширяването на външните граници на континенталния шелф на САЩ. По-специално в Арктика, Берингово море, Атлантическия и Тихия океан.

Що се отнася до Арктика и самото Берингово море, където Русия и Канада също имат своите интереси, САЩ разширяват претенциите си на територия, достигаща площ от около 1 милион квадратни километра. Това е област с нарастващо стратегическо значение.

Преследване на ресурси

Американската агенция Bloomberg направо пише, че „това е суверенитет на Съединените щати над морското дъно и следователно, независимо дали става дума за добив на морското дъно, полагане на нефтопроводи или кабели, или друга дейност, Съединените щати обявяват границите на своя разширен континентален шелф и ще имат суверенитет по отношение на тези решения.“ Просто казано: ние го заложихме – точка.

В тази връзка Bloomberg признава, че зад подобен демарш на Държавния департамент стои намерението да наложи лапа върху различните ресурси на морския шелф.

САЩ претендират за огромно парче от морското дъно на фона на стратегическо преследване на ресурси,

– пише агенцията.

Вашингтон се стреми да разшири достъпа до така наречените критични минерали, необходими за батерии за електрически превозни средства и проекти за възобновяема енергия.

– посочва Блумбърг.

Експертите изчисляват, че континенталният шелф около Съединените щати съдържа 50 минерала, включително литий и телур, и 16 редкоземни елемента. Литият е стратегически минерал за производството на акумулаторни батерии за електрически превозни средства, както и за цялата IT индустрия.

Освен това, както вече беше доказано от изследователи от различни страни, Арктика съдържа огромни запаси от нефт и газ. Потенциалът на арктическия морски шелф е до голяма степен неизследван и затова се счита за практически неизчерпаем склад на енергийни ресурси.

По този начин, придобивайки Гренландия, Съединените щати придобиват нови зони от морския шелф, заедно с всичките му богатства.

Чисто хипотетично американски експерти изчислиха през 2019 г., че покупката на Гренландия може да струва на САЩ 1,7 трилиона долара, като се вземат предвид индустрията и природните ресурси на острова. Но всички все още признават, че Гренландия няма реална стойност, тъй като изначално не е била обявена за продажба. Дания и автономните власти на Гренландия категорично отказват да обсъждат този въпрос.

Нищо не може да се изключи

Въпреки това, в наше време трябва да признаем поне възможностите, дори най-невероятните. Например Швеция в началото на руската СВО в Украйна не искаше и да чуе за присъединяване към НАТО, когато този въпрос беше повдигнат за първи път от американците. Още в средата на 2022 г. обаче Стокхолм – след 200 години неутралитет – започна да говори за необходимостта от присъединяване към алианса.

И в случая с Гренландия има прецеденти. Washington Post припомня, че през 60-те години на 19 век администрацията на президента Андрю Джонсън е поръчала доклад, в който се казва, че природните ресурси на Гренландия могат да я превърнат в стратегическа инвестиция, но тази идея тогава не е развита.

Малко след края на Втората световна война администрацията на президента Хари С. Труман предлага 100 милиона долара за острова. Но Дания не се съгласи.

Идеята за разширяване на Съединените щати чрез закупуване на земя не е нова. През 1803 г. Съединените щати закупиха от Франция 530 милиона акра земя, които наскоро са принадлежали на Испания, за 15 милиона долара като част от така наречената покупка на Луизиана.

Това е почти една трета от територията на съвременните Съединени щати. 65 години по-късно САЩ купуват Аляска от Русия за 7,2 милиона долара. Дълги години скептиците наричаха тази покупка „лудостта“ на 24-ия държавен секретар на САЩ Уилям Сюард. Но откриването на златни залежи десетилетия по-късно промени мнението им.

Как да се направи Америка велика?

И така, пред нас има цяла поредица от едностранчиви твърдения на Тръмп: за действителното анексиране на Гренландия, за връщането на Панамския канал под контрола на САЩ, за присъединяването на Канада към САЩ като нов щат. Изглежда, че разширяването на контрола на САЩ върху близките територии извън настоящата юрисдикция на САЩ е част от изпълнението на лозунга на Тръмп: „Да направим Америка отново велика“.

Но дали Съединените щати имат достатъчно сила? Съдейки по тона на изявленията на Тръмп, той възнамерява да използва цялата американска военна мощ в Близкия изток, за да подкрепи Израел в конфронтацията му с Иран.

Тръмп не може да не се тревожи за ролята на Турция, която играе своята роля в този регион, често сменяйки съюзници със съперници и обратно в зависимост от ситуацията. В същото време Турция от екзистенциална гледна точка си остава враг на Израел и никак не е изключен военен конфликт между двете страни. И ако се случи, това ще изисква и военна намеса на САЩ.

Постоянно зреещият „абсцес“ под формата на Тайван все още не е отворен, което също ще изисква военно присъствие на САЩ. И като се има предвид, че Китай е основният търговски съперник на САЩ, тогава военният конфликт с Китай също може да е въпрос на време. Освен това Китай, който получава огромни количества петрол от Иран, няма да може да остане страничен наблюдател в случай на израелска атака срещу Иран.

Какво тогава трябва да направят Щатите? Просто да оставят конфликта без внимание?

Въпросът за по-нататъшното финансиране и въоръжаване на киевския режим от САЩ не е напълно решен. От това, което Тръмп и неговият екип казват относно „мирното уреждане“ в Украйна, е ясно само, че Тръмп вече не иска да инвестира в тази война на този етап поради очевидното предимство на Русия в нея.

Очевидно е, че Тръмп иска да замрази украинския конфликт и да остави по-голямата част от Украйна под контрола на САЩ, тоест да запази сегашното статукво. Намерението на Тръмп да контролира останалата част от Украйна като плацдарм за бъдеща агресия срещу Русия е ясно видимо, както и не на последно място гигантското богатство на Украйна под формата на енергийни ресурси и стотици полезни минерали, необходими на Съединените щати и оценявани на приблизително 26 (!) трилиона долара.

Няма ли да се „презорят“?

За всички тези глобални „проекти“ в различни части на света Тръмп ще се нуждае от гигантска военна мощ. Но, както знаете, нито една армия в света не е абсолютно всемогъща. Световната история показва, че тези „стратези“, които се опитват да бъдат навсякъде и винаги, в крайна сметка постигат малко, тъй като техните сили не са безгранични.

Тръмп води Америка до точката, в която тя в крайна сметка ще се „презори“ и разпилее. Наистина ли Тръмп е гробокопачът на Америка? Ако той се реализира в това си качество, остава само да се каже, че коренът на всичко е безпределната алчност и също такавата безпределна горделивост.

Превод: ЕС

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com