ГОЛЯМ СКАНДАЛ! Заместник на Терзиев прави нагласена обществена поръчка – купуваме на безбожни цени убити от каране автобуси от Виена
За нагласена обществена поръчка в Столична община алармира общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера. По думите му, заместник-кметът Виктор Чаушев се е прицелил в купуването на 42 дизелови автобуса втора ръка, употребявани дълго време във Виена.
Ето какво пише Контрера:
Безобразията с обществените поръчки на заместник-кмета по транспорта на Столична община продължават.
Става дума за провеждана от Виктор Чаушев обществена поръчка „„Доставка на 42 броя употребявани съчленени автобуси”. Критериите са толкова нагласени, че само не са написали името на фирмата-доставчик… Дори след корекция на техническото задание, нещата пак изглеждат така, че да се внесат едни конкретни автобуси от Виена. Мачът е свирен, преди даже да е започнал. Всъщност, той заместник-кметът си го каза сам в едно клипче във фейсбук – как се договарял да внася автобуси от Виена и ги очаквал юни месец т.г.
Детайлите:
Защо точно 42 автобуса? Защо не 40, 45, 50 или 60? Защото точно 42 броя ще бъдат изведени от експлоатация във Виена. Защо изведнъж в процедура на Столична община се появяват четириосови двадесет метрови автобуси – модификации, които не са експлоатирани в София. Вместо познатите и стандартни 18 метрови триосови автобуси – двадесет метрови четириосови? Кой и защо реши, че на София на практика и трябват т.нар. метробусове? И как точно ще въртят тия метробусове по 280 или по 94, особено в Студентски град?
Дори след корекция поради жалба на техническите изисквания – възложителят, т.е. Чаушев, запазват изискването за минимум 45 седящи и минимум 120 правостоящи места. Редица модификации на 18 метрови автобуси не се вместват в това изискване. Остават 20 метровите. Мачът е уговорен преди да е почнал, а?
Всъщност процедурата е така написана, че на практика газови, електрически или водородни автобуси са аут. Забележете – за електрически и водородни автобуси има ограничително условие „5. В случай, че се предлагат електрически или водородни автобуси – Концепция за осигуряване на захранването и зареждането на електрическите или водородните автобуси, включваща подробна информация и изчисления за техническото обезпечаване, използваните материали компоненти, агрегати и др., последователността от дейности и процеси и времеви график, съобразен със срока на доставка, за осигуряване капацитета за зареждане, дневния пробег и захранващите мощности.“ Остават дизелите. Значи ще купуваме 20 метрови дизели от Виена, докато цяла Европа усилено преминават към електрически автобуси. Спазена ли е директивата за чисти превозни средства Директива (ЕС) 2019/1161), която въвеждат минимум превозни средства на газ или електричество, които трябва да се включат във всяка процедура за покупка на подвижен състав.
Мачът е гласен за едни конкретни автобуси „Мерцедес“ от Виена. Затова и се търсят точно 42 бр. Забележете – изискването за пробег ще се оценява само за първата партида от 25 автобуса, останалите се допуска да надхвърлят максимално допустимия пробег, заложен в поръчката. Интересно е и друго – уж спешно ни трябват автобуси, но последните ще бъдат доставени над една година след доставката на първите (425 дни след подписване на договора)…Защо?
Цената – 132 000 евро за употребяван автобус. Значи ДБ считаха за твърде скъпи 18 метровите автобуси за 90 000 евро броя, но за твърде изгодни дизелови автобуси на по 500 -550 000 км. за 132 000 евро броя.
Скандалното е, че в момента на европейския пазар на употребявани автобуси могат да се намерят газови 18 метрови автобуси между 30-40-50 00 евро броя за подобен на максималния пробег? Сами може да си направите сметката каква е разликата на брой. Илиза, че София иска дизелови автобуси на цени поне три пъти над достъпни на пазара 18 метрови газови автобуси. Мотивацията може да бъде само една – корупция.
Става още по-екзотично. Понеже София няма инфраструктура за поддръжка на 20 метрови четириосови автобуси, изведнъж в бюджета на София цъфна и финансиране за купуване на специализирани подемници (крикове) за 40 00 евро. Явно някой се сети изведнъж, че ако дойдат автобусите, няма как да се обслужват…
Цялата процедура мирише на далавера, реден мач и корупция! Поръчката вече е обжалвана пред КЗК. Най-мъдрото, което Виктор Чаушев може да направи, е да я прекрати. Не го ли направи, при всичките тези несъответствия и съмнения, значи става клиент на Прокуратурата.



Post Comment